MTM R8 V10 Quattro

MTM R8 V10 Quattro Nie ma to jak imponującej mocy, sportowe Cabrio na zimę :) MTM zaprezentowało niedawno, na tą chłodną porę roku, gorący upgrade dla Audi R8. Opracowane modyfikacje pozwoliły wykrzesać z R-ósemki maksymalny możliwy potencjał. Pakiet modyfikacji dostępny zarówno dla wersji z odkrytym dachem, jak i dla Coupe.


Priorytetem tunera było oczywiście podniesienie mocy bolidu z Ingolstadt. 5.2-litowe serce V10 (dzielone wraz z modelem Lamborghini Gallardo) seryjnie oddaje do dyspozycji szczęśliwego kierowcy 525 koni mechanicznych. Dzięki MTM, po przeprogramowaniu jednostki sterującej pracą silnika ECU oraz zamontowaniu kompletnie nowego sportowego, układu wydechowego ze stali nierdzewnej, R8 włada już mocą 606 KM przy 8,000 obr./min i ma do dyspozycji 560 Nm przy 6,500 obr. (seryjnie 530 Nm). Nowy układ wydechowy również ryczy przy tym dosadniej.

Nowe, poprawione wyniki takiego Audi to sprint do pierwszej „setki” w 3,7 sekundy. Lepiej o całe 0,4 sek. To samo tyczy się wersji Coupe , które rozpędza się obecnie od 0 do 100 w 3,5 sekundy. Maksymalna możliwa prędkość do osiągnięcia to 322 km/h (seryjnie 313 km/h).

Wymuszone zwiększeniem mocy jednostki napędowej, zamontowane zostały wydajniejsze hamulce MTM na przedniej osi. Ich rozmiar wynosi 380 x 34 mm. Tarcze są wentylowane i i komplecie z ośmio-tłoczkowymi zaciskami. Tył pozostał w niezmienionej formie.

Następnym krokiem było nowe zawieszenie KW. W wersji dla R8, to specjalnie przygotowany „Variant 3 coil-over” z regulacją wysokości. Mimo że pakiet pozwala przybliżyć zawieszenie o nawet 60 mm do nawierzchni, MTM rekomenduje optymalnie obniżenie o 20 mm. Do kompletu MTM proponuje kute felgi aluminiowe Bimoto w rozmiarze 9.0J i 11.0J x 20 cali. Rozmiar założonych opon Michelin Pilot Sport Cup wynosi 245/30ZR20 na przedniej osi oraz 315/25ZR20 na tylnej.
Jeżeli samochód miałby służyć głównie wypadom na tory wyścigowe, sugerowany jest komplet felg Nardo 8.5J x 19-cali oraz 11.0J x 20-cali ze sportowymi oponami Michelin Pilot Sport Cup+ 235/35ZR19 oraz 315/25ZR20.

W zrzuceniu zbędnej „nadwagi”, tego i tak już odelżonego aluminiowym nadwoziem, potwora o centralnie ułożonym silniku, pomogła wymiana standardowych foteli na
na sportowe kubły Recaro oraz wymiana wielu innych elementów na te z włókna węglowego. Sama podmiana foteli pozwoliła zaoszczędzić następne 40-kg na korzyść lepszych osiągów.

W skład nowego aero-kit’u „by MTM” wchodzi dokładka przedniego spojlera, listwy boczne oraz tylny spojler. Uwieńczeniem może być zamówienie specjalnego, charakterystycznego malowania we flagi, dostępne w wielu różnych kolorach.

Źródło & zdjęcia: MTM

One thought on “MTM R8 V10 Quattro

  1. Pingback: » MTM R8 V10 Quattro MPTR:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *