VÄTH V58 Rocket Compressor 565 KM

VÄTH V58 Rocket Compressor 565 KM Jakiś czas temu ujawniony został nowy pocisk od niemieckiej firmy VÄTH. Model V58 został przygotowany na bazie Mercedesa SLK 55 AMG, ale obecnie dysponuje zwiększonym potencjałem mocy pod stopą kierowcy. Poza modernizacją mechaniki, tuner zafundował fabrycznemu CC także lepszą aerodynamikę nadwozia, a przy tym ambitniejszy styl i prezencję.

Zewnętrzny zestaw akcesoriów obejmuje nowe odzienie w postaci czarnego karbonu. Wykonany został z niego m.in. przedni splitter oraz tylny dyfuzor. Uroku dodają szczelnie wypełniające nadkola 19-calowe polerowane obręcze z najwyższej jakości stali wciśnięte w sportowe opony 235/35 na przedniej osi oraz 275/30 na tylnej, zapewniające idealną komunikację z nawierzchnią. Kolor felg może wybrać klient samodzielnie. Sugerowany kolor to srebrny lub czarny, ale na zamówienie dostępna jest każda inna barwa. Za skuteczne hamowanie odpowiadać będą teraz sześciotłoczkowe hamulce z tarczami o rozmiarze 378-milimetrów założonych na przedniej osi. Koszt nowego zestawu hamulcowego wynosi 6,009 euro.

Aktualna moc silnika generowana jest z rozwierconej do 5,8-litra fabrycznej jednostki V8. Jakby tego miało być mało, do współpracy z silnikiem zaprzęgnięto wydajny kompresor. Maksymalna moc robocza silnika wzrosła z fabrycznych 360 KM (265 kW) i 510 Nm, aż do 565 KM (416 kW) i 770 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dzięki temu Mercedesowska rakieta będzie potrafiła rozpędzić się z bezwładnego bezruchu do pierwszej licznikowej „setki” w znacznie krótszym czasie. Sprint ten nie został jeszcze póki co zmierzony, dlatego nie posiadamy prawdziwych danych. Wiadomo za to, że top speed osiągane przez tą SLK-ę wynosi 310 km/h.
Kolejne z ważniejszych modyfikacji to wstawienie nowych sportowych tłoków, wałka rozrządu, polerowane głowice, wydajniejszy filtr powietrza, przygotowanie na nowo podwozia i do tego istnieje możliwość zablokowania dyferencjału, montaż katalizatorów o wysokiej jakości stali i kolektory wydechowe, sportowe tłumiki. Za modyfikacje silnika VÄTH liczy sobie 30,785 €.

Wewnątrz kabiny wstawiono driverowi nową sportową kierownicę obszytą oczywiście najwyższej jakości skórą, a większość pobliskich elementów kokpitu i deski rozdzielczej zagospodarowano wykorzystując karbon lub eleganckie drewno. Sam pakiet wykończeniowy wnętrza wyceniony został na 1,416 euro.

Na zamówienie może pojawić się gwintowane sportowe zawieszenie (za 3677 euro), które obniży nadwozie samochodu w stosunku do nawierzchni od 20 do 65 mm (regulowane przez kierowcę).

no images were found

Zdjęcia: VÄTH

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *