MWDesign BMW Z4 E89 "White Flame"

MWDesign BMW Z4 E89 WhiteFlame
MWDesign pokazuje jak w kilku krokach można znacznie odmienić BMW Z4. Minimalizm – bo na taką drogę właśnie stawia tuner, wychodzi zdecydowanie na dobre, szczególnie samochodom spod znaku BMW.

Każdy pojazd wychodzący spod ich ręki ma swój unikalny styl i wyrażają to wykorzystane materiały o wysokiej jakości, ich styl czy też kolor. W tym przypadku zdecydowano się na połączenie kolorów biały+czerwony+szary, które w połączeniu znakomicie ze sobą współgrają. Charakterystyczne barwy pojawiły się m.in wzdłuż linii maski i bagażnika, na bocznych lusterkach, jak i na zagłówkach, które najpierw zostały wymalowane w alpejskiej bieli, a następnie oznaczone szarym wzorem oraz czerwonym trójkątem.

Podobny czerwony i czarny pas kolorów można dojrzeć także na nowych, sporych 20 calowych obręczach kół Forgestar F10 (20×9 z przodu / 20×10.5 z tyłu) – sportowych, a przy tym eleganckich. Idealnie komponują się z bryłą nadwozia. Do kompletu przygotowano specjalne opony Toyo Tires – Toyo T1-R w rozmiarze 245/30/20 na przedniej osi oraz 285/25/20 na tylnej. Popracowano również nad zawieszeniem – w tej kwestii MWDesign zdecydowało się na sprawdzony i uznany zestaw sportowych sprężyn H&R.

Nowe Z4 generacji E89 ochrzczone przez kanadyjskie MWDesign jako “White Flame” podąża drogą sukcesu czarno-limonkowego projektu “Slingshot”, również przygotowanego na bazie Z4 E89. Firma jednak miała w stosunku do niego zupełnie inne plany. Samochód miał pozostać „czysty”, spokojny oraz wyjątkowo ekscytujący zarazem. I jak sami widzicie – efekt jest znakomity, a Z4 pod obydwoma postaciami – Coupe/Cabrio, wydaje się być taki „pełny” i aerodynamiczny.

Za nowe karoseryjne elementy nadwozia t.j. przedni zderzak i tylny zderzak odpowiada japońska firma 3D Design, która przygotowała wymienione elementy z poliuretanu dla zapewnienia im większej wytrzymałości i dodatkowo atrakcyjnie je uformowała. W tylnej sekcji wygospodarowano specjalne miejsce na dyfuzor zaczerpnięty z fabrycznego 3.5is M-Sport. Pomalowano go jednak w kolorze Alpine White dla lepszych efektów estetycznych. Uwieńczeniem było wstawienie dwóch końcówek wydechu Milltek Catback o średnicach 100mm w kolorze matowego srebra.

Na deser pozostaje podkręcenie silnika poprzez montaż pakietu Dinan Stage II oferującego moc 400 KM oraz wyczynowe hamulce BMW Performance – z konieczności tak wielkiej mocy.

no images were found

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *