AC Schnitzer i jego ACS5 Sport S Saloon

Tegoroczne hasło promujące dwa najnowsze concepty AC Schnitzera na wielkich targach genewskich brzmi „Efficient Performance”. Oczywiście zaczerpnięte zostało od BMW i wskazuje na wydajny tuning. Obydwa projekty choć różnią się znacznie, to powstały by spełniać podobną rolę. Cieszyć jazdą.

Pierwszym z nich jest AC Schnitzer ACS5 Sport S – stylowa limuzyna przygotowana na bazie najmocniejszego BMW serii 5 – modelu 550i. Ten projekt rozpali wznieci wielki płomień w sercach miłośników bawarskiej marki i zjedna jej spore grono nowych wielbicieli.

Unikalny styl nadany przez tunera z Aachen wyjątkowej “piątce” F10 idealnie komponuje się z pakietem zwiększającym moc flagowej limuzyny klasy wyższej średniej. AC Schnitzer podniósł próg mocy maksymalnej z seryjnych 407 KM aż do 540 KM (397 kW) i 750 Nm (zamiast 600 Nm). Dzięki temu maszyna bez problemu osiąga maksymalną prędkość 320 km/h, a sprint do pierwszej „setki” zajmuje jej tylko 4,5 sekundy! Tuner zapewnia, że jego ACS5 Sport S Saloon wcale nie zużywa więcej paliwa i nie wydala więcej CO2 niż standardowe 550i ! Spotęgowana została jedynie frajda z jazdy! To jest właśnie Efficient Performance by AC Schnitzer.

Więcej niż moc.
Niemiecki tuner nie jest tylko definicją mocy. Znany jest również z bezbłędnych tuningkitów nadwozia i wielu innych interesujących modyfikacji. W nowym ACS5 Sport S zastosował samoblokujący mechanizm różnicowy 75% gdzie uderzenie całej mocy trafia zawsze tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Zainwestowano też w autorski układ wydechowy o dwóch sportowych tłumików z chromowanymi końcówkami wydechu zapewniającymi znakomite wrażenia stylistyczne, jak i akustyczne.

Jednym z najważniejszych elementów zapewniających “bawarce” ten unikalny styl są odpowiednio dobrane obręcze kół. AC Schnitzer stawia na dwukolorowe opcje w rozmiarze 20- i 21-calowe. Pod tekstem znajdziecie pełen zestaw dostępnych w ofercie felg.

Zadbano oczywiście też o bezpieczeństwo. W tym celu za stylowymi obręczami zamontowano perfekcyjny zestaw hamulcowy z 8-tłoczkowych zaciskach. Kolejnym podpunktem jest bardzo dopracowane sportowe zawieszenie ACS.

Jeśli chodzi o kwestie aerodynamiczne nadwozia to AC Schnitzer uzbraja auto w całkiem pokaźną liczbę akcesoriów. I nic tu nie jest zbędne. Pojawia się przedni spojler zderzaka, centralna cześć dokładki wykonana z karbonu, ponadto przedni chromowany grill, oraz boczne wloty powietrza do hamulców wykonane z włókna węglowego. Możemy zażyczyć sobie dwa dodatkowe wloty powietrza na masce. Po bokach mamy sportowe wloty powietrza w nadkolach, sportowe lusterka, boczne progi wykonane z karbonu, spojler na klapie bagażnika, lotkę dachową, nowy tylny zderzak z dyfuzorem karbonowym, no i malowanie w drugim kolorze na masce „piątki”. Jak widać jest tego sporo – elegancko i aerodynamicznie.

Wnętrze limuzyny ACS5 Sport S obszyte zostało w maksymalnym stopniu skórą w BiKolorze, wyposażono w sportowe fotele z logo ACS5 Sport S, kontroler systemu i-Drive „Black Line”, aluminiowe pedały i podpórka pod lewą stopę, welurowe dywaniki w kabinie i bagażniku.
Pojawiła się sportowa kierownica z airbagami, i nowe panele drzwi w kolorze.

Ze wspomnianym na początku artykułu Roadsterem BMW Z4 E89 99d łączy go jeszcze tylko identyczna cena równa 149,000.00 euro.

Możliwe kombinacje obręczy/opon:
AC Schnitzer Type IV BiColor
przód: 9,0J x 20″ offset 32, z oponami 245/35 R 20
tył: 9,0J x 20″ offset 26, z oponami 245/35 R 20

AC Schnitzer Type V lightweight forged BiColor
przód: 9,0J x 20″ offset 19, z oponami 245/35 R 20
tył: 10J x 20″ offset 33, z oponami 285/30 R 20

AC Schnitzer Type VIII lightweight forged BiColor
przód: 9,0J x 21″ offset 42 , z oponami 255/30 R 21
tył: 10J x 21″ offset 42, z oponami 295/25 R 21

AC Schnitzer Type VIII racing forged BiColor
przód: 9,0J x 21″ offset 42, z oponami 255/30 R 21
tył: 10J x 21″ offset 42, z oponami 295/25 R 21

no images were found

Zdjęcia: ACS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *