2010 Audi RS5

2010 Audi RS5 Tuż przed oficjalną premierą w Genewie, otrzymaliśmy możliwość przyjrzeć się nowemu Audi RS5.2010 Audi RS5

Najmocniejsza odmiana Audi A5 otrzyma między innymi unoszące się skrzydło na tylnej klapie bagażnika, znacznie bardziej sportową sylwetkę – dzięki nowemu aerokitowi oraz charakterystyczny przedni grill, niemal identyczny jak w TT-RS.

Nowe Audi posiada szeroką ofertę indywidualizacyjną samochód. Posiada dziewięć możliwych standardowych kolorów malowania nadwozia, a do tego prawie nieograniczoną niczym, paletę opcjonanalnych kolorów. Poza tym 5 różnych stylów felg aluminiowych, dostępnych w rozmiarach od 18- do 20 cali.

Pod maskę RS5 Coupe trafiło bardzo efektywne V8 produkujące aż 450 KM i 430 Nm – to więcej niż rewelacyjne M3 V8 (420 KM, 400 Nm). Do zestawu zaprzęgnięto specjalnie przygotowaną siedmio-stopniową skrzynię S-tronic. Z jednostką 4.2 FSI, Audi RS5 Coupe waży 1,725 kilogramów, co pozwala mu na rozpędzenie się do 100 km/h w 4,6 sekundy. Prędkość maksymalna zostala elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Audi zapowiada, iż może przesunąć tą barierę do 280 km/h. Na życzenie.

Oczywiste wydaje się przenoszenie mocy silnika na wszystkie cztery koła Quattro tak, jak ma to miejsce we wszystkich modelach rodziny RS. Optymalne rozłożenie mocy w tym przypadku wynosi standardowo 40:60, gdzie większość przypada na oś tylną. Taki rozkład zapewnia idealne sportowe właściwości jezdne. W razie potrzeby, większa moc mże zostać przekazana na przednią oś (jednak nie więcej niż 70%) lub maksymalnie 85% na tył.

Ośmiocylindrowy agregat potrzebuje około 10,8 litra benzyny na każde przejechane 100 kilometrów. Audi zapewnia, że niezbyt kacowe pragnienie na paliwo, to efekt zastosowanych technologii oszczędzających cenny płyn. Zastosowano tu, już prawie obowiązkowy już, system odzyskiwania energii z hamowania.

Nowe Audi RS5 Coupe otrzymało bardzo sportową charakterystykę układu jezdnego. Nadwozie zostało obniżone o 20 milimetrów niżej, niż standardowe Audi A5. Optymalne 19-calowe obręcze aluminiowe zostają obute w opony 265/35. To w standardzie. Wydajny układ hamulcowy otrzymał specjalne wentylowane tarcze. Czarne zaciski hamulców zostały przyozdobione w logo RS. Opcjonalne w tej „Audicy” są hamulce wykonane w technologii materiałów karbonowo-ceramicznych. Są one wyjątkowo lekkie, a przy tym ultramocne i skuteczne.

Z tyłu rzucaja się w oczy dwie spore, owalne końcówki układu wydechowego, wystające po obydwu stronach dyfuzora. Nie tylko błyszczą one ładnie, lecz także podobnie brzmią. Miłym akcentem jest też wspomniany wcześniej spojler na klapie bagażnika. Automatycznie podnosi się on przy osiągnięciu prędkości równej 120 km/h, natomiast składa się, gdy prędkość spadnie do 80 km/h.

We wnętrzu przedziału pasażerskiego panuje znakomita atmosfera, znana ze wszystkich sportowo-eleganckich Audi. Wypracowany przez lata styl kabiny, zdobył wielkie uznanie wśród klientów. Także w RS5 nie obyło się bez tego spektakularnego zabiegu. Wnętrze otrzymało głębokie, znakomicie wyprofilowane sportowe fotele. Do tego, że są funkcyjne i znakomicie spełniają swoją rolę, są pedantycznie idealne! Poza świetnymi fotelami, najważniejszą rolę odgrywa kierownica. W tym przypadku, trójramienne koło wykonane zostało z perforowanej skóry.
Ciemne wnętrze upstrzone zostało wieloma elementami ozdobnymi, z włókna węglowego. Możliwe jest również wykończenie wstawkami z ciemnej polerowanej stali nierdzewnej, błyszczącego aluminium lub kolorów czarnego pianina o wysokim połysku. Wszędzie, gdzie człowiek nie zwróci spojrzenia, odnaleźć można specjalne oznaczenia RS.

Sprzedaż nowego Audi RS5 wystartuje z wiosną 2010 i ceną podstawową 77,700 euro (bez VATu). Ze wszystkimi podliczeniami i kilkoma fajnymi dodatkami, cena wzrośnie już do 100,000 euro, ale zapowiada się, że znajdzie się na niego wielu chętnych.

no images were found


Zdjęcia: Audi

Linki:
– Audi Polska www.audi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *