Po facelifcie – 2011 BMW X5

Po facelifcie - 2011 BMW X5 Bawarski przedsiębiorca z Monachium właśnie zaprezentował zdjęcia swojego największego SUV-a (SAV). Oto pierwsza oznaka nadchodzącej wiosny – rześkie BMW X5.


Po facelifcie - 2011 BMW X5

BMW X5 E70 jest fantastycznym samochodem. Od niedawna mam swoje własne. Genialne. Fakt – wyprodukowane w Chinach, plastikowe i dobre kilkanaście razy mniejsze. Na zdalne sterowanie :) Jednak sama istota posiadania X5 które zdobi półkę, jest namiastką radości, tej Radości.

Bawarskie X5 jest z nami już od 2000 roku. Zadebiutowało w 1999, a od 2006 roku na rynku walczy druga generacja największego monachijskiego SUV-a, zwanego Sport Activity Vehicle.
Zaraz po kosmetycznych upiększeniach serii 3 Coupe oraz Convertible, BMW zdecydowało się poprawić dla nas masywną sylwetkę rywala VW Touarega i Porsche Cayenne.

Czym się będzie różniło nowe X5 od wersji sprzed kosmetycznych poprawek?
Pojawią się zmodyfikowane reflektory – nie w kształcie, lecz w wyglądzie. Zarówno przednie klosze lamp, jak i tylne, będą delikatnie zaciemnione, wg. aktualnej mody BMW. Tylne lampy to teraz efektowna gra świateł wykonanych w technologii LED. Przeprojektowane zostały oczywiście zderzaki. Przedni posiada większe wloty powietrza, pozwalające na zwiększone „wdechy” powietrza chłodzącego silnik. Z kolei obydwa zyskały aluminiową osłonkę chroniącą od spodu.

Pojawią się nowe kolory malowania nadwozia: Deep Sea Blue, Platinum Grey oraz Sparkling Bronze. Wnętrze również zyska nową dostępną kolorystykę. Poza tym: najnowsza wersja systemu iDrive, większy wybór opcji, w tym system ułatwiający parkowanie. Uwieńczeniem ma być nowa gama dostępnych felg aluminiowych.

Nie tylko jednak na zmianach stylistycznych bawarczykom zależało. Koncern popracował nad technologią i lepszą ekonomią. Dlatego pod maską X5 znajdziemy zmodernizowane jednostki napędowe połączone z ośmio-stopniową automatyczną skrzynią biegów – w standardzie. „X-piątki” będą teraz wyposażane w system odzyskiwania energii z hamowania (KERS). Pozwala on obniżyć spalanie do 2%.

Przykładowo nowe BMW X5:
xDrive30d, 232 KM (wzrost mocy o 10 KM), 0-100 km/h w 7,6 s. (pół sekundy szybciej), emisja CO2 195g/km (spadło z 217g/km)
xDrive40d, zastąpi xDrive35d, 302 KM, 0-100 km/h w 6,6 s., emisja CO2 198g/km (niżej niż 220g/km)
xDrive50i zastąpi xDrive48i, 402 KM, 0-100 km/h w 5,5 s. (o dodatkową sekundę szybciej)

Prezentacja samochodu odbędzie się na New York Autoshow w kwietniu 2010.

Obszerna galeria nowego BMW X5, na rok modelowy 2011:

no images were found

Zdjęcia: BMW

Linki:
– BMW Polska www.bmw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *