2011 BMW X3 – małe przymiarki

2011 BMW X3 - małe przymiarki Nowe X3 już od dłuższego czasu jest testowane przez BMW, w zakamuflowanej postaci. Drażniące oczekiwanie na nowe Audi A1 to nic, w porównaniu do oczekiwania na tą „X-trójkę„.


2011 BMW X3 - małe przymiarki

Design średniego SUV-a BMW będzie zawierał pewne elementy oraz linie zaczerpnięte z mniejszego X1 oraz z większego X5. Całość pozostanie wypracowanym nurtem stylistycznym, nadzorowanym przez obecnego szefa – powściągliwego Adriana van Hooydonk.

Stawiając na trafność wizji jednego z grafików, przychylam się do takiego wyglądu przyszłego X3, jaki przedstawił on na swoich graficznych pracach.

Obecne X3 niesamowicie długo utrzymuje się na rynku wśród silnych rywalów, choć mimo to, zdrowo sobie z nimi radzi nadal. Przebywające na rynku już od 2004 roku X3 jest małym fenomenem w tej kwestii, ponieważ wciąż walczy w prawie niezmienionej postaci. Jedynym prezentem był drobny facelift w 2006, który jednak nie zmienił wcale ostrych linii karoserii.

Wiemy, że przyszłoroczne BMW X3, oznaczone jako F25, urośnie, aby odbiec nieznacznie wymiarami od świeżego jeszcze X1. Spodziewać się możemy w nim drobnych upodobnień niektórych elementów do uśmierconego Concept CS-a. Elementem pewnym jest nowy, większy grill, wzorowany wg. aktualnej mody bawarskiej marki, oraz charakterystycznie odmienione lampy, zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Póki co, BMW pozostaje w tyle, za stale rosnącą w siłę konkurencją.
Designerzy skupią najwięcej swojej uwagi na kreowaniu znakomitej jakości przytulnego wnętrza kabiny, by X3 rosło oczach na atrakcyjniejsze od mocnej konkurencji: nowego Audi Q5 i Mercedesa GLK. Jeżeli BMW wystarczająco popracowało nad sylwetką auta, X3 utrzyma swoją sporą rynkową dominację nad konkurentami.

Produkcja X3 przeniesie się do fabryki BMW w Spartanburgu, stanu Południowej Karoliny w USA, gdzie wyrasta obecnie większe rodzeństwo: X5 oraz X6.

Najpewniejszą jednostką napędową, jaka może się pojawić pod maską, jest nowy turbodoładowany 3-litrowy silnik sześciocylindrowy, znany z 335i oraz 535i GT. Poza tym niemal pewniakiem jest 204-konny 2-litrowy motor turbodiesela. Możliwy jest także eksperyment połączenia X3 z hybrydą.
Na X3 M, podobnie jak i na M7, w ogóle się nie zapowiada.

Czy doczekamy się nowego BMW X3 na Genewskim Motor Show początkiem marca? Tego jeszcze niewiadomo. Jeżeli tak, to byłaby to miła niespodzianka.

2011 BMW X3 - małe przymiarki

Mnóstwo radości: BMW Polska www.bmw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *