Mini limuzyna z czterema pierścieniami

Audi A1 Audi od dawna chce zerwać z wizerunkiem producenta „tego od” wyłącznie luksusowych limuzyn. Kolejnym krokiem, by pokazać uniwersalność marki na drogach, ma być wprowadzenie małego, lecz elitarnego już na starcie modelu, który skutecznie konkurowałby z MINI Cooperem – totalnym władcą na terenach niższego segmentu. To Audi A1.


Audi A1
Audi A1

W tej kwestii Audi kompletnie zapatruje się w MINI. Cała gama nadwoziowa będzie miała odzwierciedlenie w przeciwnej marce, mimo, że to tereny nie znane jeszcze dla niemieckiego koncernu. Mały model jednak zachowuje minimum elegancji, utrzymuje klimat Audi.

A1 do sprzedaży w Europie trafi latem 2010, po osobistym debiucie w marcu na Genewa Motor Show.
Z tego co się spodziewamy, najmniejsze Audi stylizowane będzie zupełnie jak Metroproject Quattro Concept z Tokyo 2007.
Platforma oraz układ przenoszenia napędu dzielone będą z VW Polo – to konieczność dla zmniejszenia kosztów wytwarzania pojazdu (a żeby to jeszcze miało wpływ na niezbyt wysoką cenę dla kupujących..).

Oczekiwana lista silników zawiera m.in jednostki 1.2 TFSI 86 KM 160 Nm, 1.4 TFSI 122 KM 200 Nm, 1.6 TDI 105 KM 250Nm. Wszystkie zapowiadane jednostki mają być relatywnie oszczędne.

Oczywiście naturalny rywal – MINI Cooper posiada swoją wersję sportową. Jasne jest więc, że S1 także zostanie wdrożony – z mocą 180 KM współpracujących z 7-stopniowym S-Tronic’iem. Większe spojlery, większe serce i najmniejsza wyścigówka z Ingolstadt powinna rozpędzać się w 6,9 sekundy do 100 km/h i osiągać maksymalnie 227 km/h. S1 mogłoby zostać uruchomione w lutym 2011.

Wedle planu na rynku pojawi się A1 w wersji 3-drzwiowej, 5-drzwiowej oraz kabrio, a nie powinien nas zdziwić również mały SUV Q1 (alternatywa dla MINI Crossman). Wersja A1 Cabrio, która zadebiutuje końcem roku 2012, miałaby być chętniej wybierana aniżeli MINI Cooper Cabrio czy MINI Speedster. Jestem ciekaw na ile się to sprawdzi.

Czy możemy spodziewać się także Audi RS1? A czy nie ma w ofertach MINI Cooper JCW ??

A1 ma dwie możliwości. Może więc stać się realnym rynkowym przebojem godnym nawet popularności A4, lub zostać zwyczajną segmentową „zapchajdziurą” w ofercie Audi. Zapchajdziurą, której głównym zadaniem będzie zaleganie na salonowych wystawach i parkingach fabryk.

Wg. autobild.de

Linki:
– Audi Polska www.audi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *