Porsche Boxster Spyder

Porsche Boxster Spyder Porsche znowu miło zaskoczyło. Z Zuffenhausen nadciąga do nas niesamowity roadster – Boxster w odmianie Spyder. Samochód, pewnymi swoimi elementami, nawiązuje do modelu 550 Spyder z 1953 r.

Porsche Boxster Spyder
Porsche Boxster Spyder

Po premierze limitowanej serii Boxstera RS 60 Spyder, którego wystylizowano jak wzorzec z przeszłości, przyszła pora na genialną odmianę Spyder dla każdego. Model zaczerpnął odrobinę od kultowego 550 Spyder, ale także od bezkompromisowej supersportowej Carrery GT. Spyderowi na 2010 rok, będzie można przyjrzeć się dokładnie, najprędzej na grudniowym Autoshow w Los Angeles.

Tymczasem wiemy tylko, że pod maskę nowego roadstera wmontowano benzynowy silnik sześciocylindrowy o pojemności 3400 ccm, którego moc wynosi 320 KM. Oznacza to, że Spyder jest o 10 KM mocniejszy od Boxstera S, czyniąc go najmocniejszym obecnie Boxsterem.

Jakby tego było mało, niemiecka maszyna waży niespełna 1300 kg (dokładnie 1275 kg). Budując auto, udało się je odelżyć o całe 80 kg. Już same aluminiowe drzwi zaoszczędziły na masie samochodu 15 kg. W samochodzie brak jakichkolwiek zbędnych instalacji: nie odnajdziemy tu odtwarzaczy muzycznych (i słusznie :) w takich samochodach są one rzeczywiście zbędne).
Tym samym Boxster Spyder stał się oficjalnie najlżejszym Porschakiem w ofercie.

Dzięki takim i innym zabiegom, dwumiejscowy roadster Porsche, rozpędza się do 100 km/h w 4,8 sekundy. Wspomaga tą krótką czynność znakomita dwusprzęgłowa skrzynia biegów PDK (Porsche-Doppelkupplungsgetriebe). Maksymalna licznikowa prędkość tej rakiety wyniesie 267 km/h!
Wszystkie wymienione wyżej osiągi pozostają przy średnim spalaniu utrzymanym na poziomie 9,3 l./100 km.

Aby samochód prowadził się po asfaltach jak pojazd szynowy, zastosowano zupełnie nowe sportowe zawieszenie. Samochód został ustawiony niżej o 20 mm na sztywniejszych sprężynach – w porówaniu do Boxstera S.

Nad świetnymi właściwościami jezdnymi czuwa też obniżony środek ciężkości. Zastosowano również mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Nie byłoby zabawy, gdyby napęd samochodu nie był przekazywany jest na tylną oś.. Ale jest!

Takie właśnie są najlepsze Porsche!: lekkie, mocne i bardzo efektowne. To permanentna receptura stosowana przez Porsche w swoich drogowych rajdówkach.

Nowy Boxster Spyder będzie dostępny w siedmiu unikalnych barwach nadwozia oraz specjalnie zaprojektowanym materiałowym dachem. Nadmieńmy: awaryjnym dachem. Ewidentnie samochód przyszedł na świat, by swoich pasażerów cieszyć słońcem. Efektu cudownej sylwetki pojazdu dopełnią eleganckie 10-ramienne, 19-calowe felgi na szerokich oponach.

Piękno jest w cenie.
Boxster Spyder trafi do sprzedaży w lutym 2010 r. Ceny modelu w Niemczech będą rozpoczynały się od 53,100 Euro (63,404 Euro. z VAT-em).

Porsche Boxster Spyder Porsche Boxster Spyder
Porsche Boxster Spyder
Porsche Boxster Spyder
Porsche Boxster Spyder
Porsche Boxster Spyder

Zdjęcia: Producent
Tekst: Piotr M. Meier

Linki:
– Porsche Polska www.porsche.pl
– Porsche Club Poland www.porscheclub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *