Porsche 911 GT3

2009 Porsche 911 GT3 Zanim będzie nam dane osobiście poznać się z najmłodszym “dzieckiem” Porsche, jakim jest Panamera (nazwa została zaczerpnięta od historycznego wyścigu – “La Carrera Panamericana”), poczujmy na sobie nieodparty urok nowego, “alarmowego” GT3..

Zdjęcia modelu zostały udostępnione już jakiś czas temu i od tamtego dnia ta „911-ka” stała się główną bohaterką moich snów.

Kilka dni temu natrafiłem na zdjęcia z motoryzacyjnego Auto Show, wykonane na żywo i postanowiłem opisać uczucia jakie mi po tym towarzyszyły.
Łapię powietrze i podziwiam karoserię centymetr po centymetrze. Kształt sylwetki to wciąż i niezmiennie charakterystycznie przygarbione coupe Porsche.

Od poprzednika różni się naprawdę nieznacznie. Nie każdy zdoła samodzielnie wychwycić wszystkie różnice.
Mamy nowe, powiększone wloty powietrza, przednie oraz tylne światła wykonane w technologii LED oraz przemodelowany spojler.
Zaraz po GT2, GT3 a z założenia być typową kwintesencją sportowego ducha, ale jest przy tym tak śliczne, że można je wystawiać w muzeach obok współczesnych sztuk piękna!
Do ostatniego szczegółu jest zrobione z takim poczuciem smaku, jakim nie może się pochwalić nawet Robert Makłowicz!
Jedyne co trochę ciąży to cena (bo na pewno nie waga) – nowe GT3 zakosztuje 116.947 Euro, no i wciaż ten „brak” bagażnika, ale przecież nikt tu nie będzie przewoził żadnej szafki czy biurka.

Więcej mocy!
GT3 – podobno jeździ równie dobrze, co wygląda (albo odwrotnie?).
Lubi dużo i mocno, i trzyma się drogi jak plaster na skórze!

Perfekcyjna niemiecka technologia prosto z Zuffenhausen, uznana już na całym świecie, stała się bardziej zajmująca niż domowe Playstation.
Nowy silnik, który został ofiarowany GT3, to potężny ładunek emocji – ma power jak Anita Görbicz! (energiczna, węgierska piłkarka ręczna).

Najważniejsze wartości boxera pod maską, wzrosły z 3,6 pojemności i 415 KM do 3,8 i 435 KM. Nowa moc, ponad 400 koni pozwala na galop do 100 km/h w 4,1 sekundy. Do 160 km/h z miejsca GT3 rozpędzi się w 8,2 sekundy. Prędkość maksymalna tej 911-ki to 312 km/h – bez zadyszki!

Ta dwudrzwiowa, czerwona lokomotywa z przeznaczeniem na tory asfaltowe zapewnia wyjątkową atmosferę w swojej sportowej, a zarazem komfortowej kabinie. Dwa „kubełki” pierwszego rzędu gwarantują idealną pozycję za emocjonującym sterem. mało kogo interesują fotele z tyłu, bo mimo, że można, to siedzi się tam trochę jak za karę. Każdego przyzdrowych zmysłach będzie ciągnęło zasiąść conajmniej obok kierowcy.

Stojąc przy 911 GT3 człowiek pragnie momentalnie wsiąść i ruszyć z miejsca, bo ten silnik chce już grać swoją melodię!

Jak kochać to księżniczki, prawda? :)

Tekst: PMM
Zdjęcia: Porsche

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *