///Mianowanie

BMW X5 M, BMW X6 M X5 M oraz X6 M ukazały się jak dwa słoneczne promienie na pochmurnym niebie kryzysu. BMW zdecydowało się na kolejny odważny i ważny krok strategiczny. Dwa znane i lubiane SUV-y przeszły pasowanie na rycerzy dywizji M Power.

///Mianowanie

///Mianowanie

Dla X6 to dość szybko, dla X5 – stosunkowo późno. Tak czy tak – stało się. Litera „M” rozpoczyna nowy rozdział w pasjonującej księdze szlachetnej historii M GmbH.

BMW już zakończyło odliczanie do premiery swoich pierwszych „X-ów” spod znaku ///M – podobnie jak to zrobili w przypadku nowego Z4. Oficjalne zdjęcia zostały właśnie zaprezentowane. Epicentrum wydarzeń (premiera) – New York Auto Show, 9 kwiecień.
Nie bez powodu amerykańskie miasto zostało wybrane na miejsce debiutu tych dwóchch mocarnych siłaczy. Bawarskie SUV-y właśnie na nowym kontynencie zawsze sprzedawały się najlepiej. Najprawdopodobniej też amerykańska fabryka Spartanburg będzie odpowiedzialna za ich produkcję.
Podwójna przynęta w postaci X5 M i X6 M, kóra pozwoli firmie złowić nowych klientów, to przełom i kolejna przekroczona granica. To pierwszy w historii „Motorsportu” (M GmbH) silnik M Power zestrojony z napędem na wszystkie koła! I w dodatku w dwóch alternatywach na raz do wyboru! (ta sama melodia na różych instrumentach!)
Chociaż obydwa modele znacząco się od siebie różnią wyglądem, to łączy je „wspólne” serce. Mimo, że ten czynnik jest najważniejszy, poza nim modele łączy identyczna masa, napęd xDrive, kształt przednich reflektorów i grilla oraz wnętrze. To wszystko sprawia, że BMW X5 M i X6 M są jak bliźnięta dwujajowe!

Zarówno X5 M, jak X6 M zostało „odziane” w identyczny sportowy bodykit obejmujący nowe zderzaki, boczne wloty powietrza, pięcio-ramienne aluminiowe felgi i podwójne błyszczące końcówki układu wydechowego. Wewnątrz m.in. sportowe fotele, nowa kierownica. Wszędzie dostrzeżemy emblematy M GmbH. W obydwu „X-ach” pracuje nowa, sześciobiegowa skrzynia o nazwie M Sports Automatic. Przekładnia taka jest montowana w BMW M po raz pierwszy. Biegi możemy wygodnie zmieniać łopatkami zamontowanymi przy kierownicy. Znakomitą przyczepność zapewniają olbrzymiej szerokości opony runflat o szerokości 275/40 z przodu oraz 315/30 z tyłu. Za wspomnianymi już 20-calowymi obręczami ukryto specjalnie opracowane, bardzo wysokiej skuteczności hamulce. Prędkość maksymalna „bliźniaków” została ograniczona elektronicznie do 250 km/h lub do 275 km/h dla kierowców ze zdanym testem dla ///M-kierowców.

Kulturysta X5

///Mianowanie

///Mianowanie

BMW X5 (E53) jest produkowane już od 1999 r. Wraz z nowym modelem w 2006 r. (E70) nabrało znacznych krągłości. Porównując stary model z egzemplarzem po lifcie, mamy wrażenie jakby X5 wykarmione odżywkami systematycznie uczęszczało na siłownię. Spora muskulatura wzbudza respekt, a efekt wzmaga się teraz jeszcze bardziej z 555-konnym silnikiem V8 M TwinPower Turbo. Pomimo tego zabiegu X5 M to wciąż nie jest terenowy samochód na offroadowe imprezy typu Poland Trophy, jednak na obficie zaśnieżone alpejskie szlaki nadaje się idealnie. Niemiecki SUV został sporo odelżony przez M GmbH, dzięki czemu do 100 km/h potrafi się rozpędzić w 4,5 sekundy! Lecz mimo tego sportowego charakteru „X-piątka” do potęgi ///M, wciąż jest samochodem rodzinnym. Zwyczajne X5 możemy uzbroić w trzeci rząd, dwóch dodatkowych foteli, X5 M przeznaczone jest dla 5 podróżujących.

Cena za X5 M w Niemczech wyniesie 105,900 euro. Może i drogo, ale wiemy, że płacimy za tradycję i oryginalność. Kupujemy X5 M i mamy pewność, że to nie jest podróbka jak Shuanghuan CEO.

X6 dla indywidualisty

///Mianowanie

///Mianowanie

Model X6 jest sam w sobie unikalny. Chociaż waży dokładnie tyle samo co X5 (pod postacią ///M), to wygląda trochę bardziej „wybiegowo”. Smuklejsze nadwozie „X-szóstki” wygląda jakby również nie ominęły go sportowe zajęcia. Różnica jest taka, że byłyby to zajęcia fitness.
X6 M prezentuje się lekko i płynie po asfalcie. To także nie jest samochód na offroadowe eskapady. Obydwa modele zostały obute w cywilne opony. To nadmuchane coupe we wnętrzu nie odróżnia specjalnie od kabiny X5 M. Jakolwiek ktoś by nie próbował, nie doliczy się więcej foteli niż 4. Właśnie dla takiej liczby pasażerów został stworzony ten samochód. Każdy tutaj poczuje się wyjątkowo komfortowo.

Jak zawsze w BMW, najciekawiej ma osoba na miejscu szoferskim. Do zmiany biegów ( w obydwu przypadkach) służy nie lewarek, a elektroniczny joystick – urządzenie udane i sprawdzone – zdążyło już się przyjąć. Obydwa modele to świetne konstrukcje, znakomicie dopracowane, ze stałym napędem xDrive na wszystkie cztery koła – zapewniają prowadzenie porównywalne z „trójką” [czyt.: idealne prowadzenie].

Cena BMW X6 M w Niemczech: 108,500 euro.

///Mianowanie

Nowe „bliźniaki” z Monachium zaistnieją głównie z przeznaczeniem na rynek amerykański. W Europie jednak będzie ich też nie mało, choć są one dla tych, którzy nie muszą składać grosz do grosza, aby na któryś z nich odłożyć.

Wezmą w kleszcze między siebie m.in. Porsche Cayenne Turbo S ( 550 km; cena: 133,970 ) i Mercedesa ML 63 AMG ( cena: 104,480 euro). Dla porwnania jeszcze Audi Q7 V12 wytwarza 500 KM i zostało wycenione na 130,600 euro.

Właścicieli i fanów marki BMW powinna już zacząć rozsadzać duma (nie wspominając już tych, którzy najprędzej doświadczą posiadania pierwszego modelu serii X do potęgi ///M).
Silnik, który już został uznany i nagrodzony (4,4 407 KM) dzięki ponownemu zaingerowaniu inżynierów i wdrożeniu systemu Twin-Scroll Twinturbo sprawia, że te nie małe SUV-y są szybsze od przeciągu! :) Obsesja gwarantowana! :)
555 młodych koni mechanicznych wygenerowanych z silnika V8 4,4 l. sprawia, że obydwa „dwutonowce” mimo wszystko, są piekielnie szybkie. To się nazywa downsizing! Zamiast znowu zwiększać pojemność silnika, by uzyskać jeszcze większą moc, inżynierowie nie ruszyli jej wcale. Wzięli ponownie na warsztat znaną jednostkę i skończyli z nią prace dopiero po uzyskaniu 555 KM dostępnych przy 680 Nm.

///Mianowanie

Możemy powoli zacząć zapominać o naturalnie aspirowanych potężnych silnikach. Nadchodzi era turbodoładowanych jednostkach połączonych z automatycznymi skrzyniami. Prawdopodobnie ten sam silnik zasili nowe M5 Sedan / Touring oraz M6 Convertible i Coupe.

///Mianowanie

///Mianowanie

///Mianowanie

///Mianowanie

///Mianowanie

///Mianowanie

///Mianowanie

///Mianowanie

///Mianowanie

Zdjęcia: BMW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *